Wprowadzenie



Dzisiejsza Warszawa to metropolia złożona z 18 dzielnic i zamieszkana przez milion siedemset tysięcy ludzi. Na jej współczesnym wyglądzie zaważyła II wojna światowa, okres PRL-u i transformacja ustrojowa po 1989 r. oznaczająca napływ kapitału i inwestycje. Architektura miast stołecznych zawsze odróżnia je od pozostałych. Odpowiedniej oprawy architektonicznej i przestrzeni wymagają siedziby administracji, władz politycznych i religijnych. Stolica zwykle przyciągała ludzi majętnych. Ci zaś chętnie budują z najlepszych materiałów, zatrudniają najsłynniejszych specjalistów i starają się podążać za modą. W stolicy więc działo się i dzieje.
CC - BY Dennis Jarvis, Flickr.com
Niestety w przypadku Warszawy, nie możemy obserwować ciągłości jej rozwoju z racji dramatycznych zniszczeń okresu II wojny światowej. Dzisiaj jest ona typową europejską stolicą. Ma miejsca, które w ciągu ostatnich 20 lat projektowali sławni architekci ze świata. Są w niej też okolice i problemy wywołujące rumieniec wstydu. Miasto jest różnorodne z racji historycznych dziejów i za sprawą ludzi, którzy tworzyli i tworzą jej codzienność.
CC-BY-SA Double jump Eole Wind, Flickr.com
A kim są dzisiejsi warszawiacy? Słyszycie w mediach dyskusje o tożsamości warszawskiej i ironiczne wypowiedzi o „słoikach” - czyli napływowych mieszkańcach Warszawy z wyboru lub konieczności (którzy weekendy spędzają gdzieś w Polsce, tam, skąd pochodzą). Być może znacie biadanie dorosłych nad tym, że mieszkający w stolicy, płacą podatki poza nią. Nie trzeba Wam przypominać faktów, że wojna i sytuacja powojenna sprawiła, że warszawiaków z dziada pradziada jest tu niezbyt wielu. Przeważają ci, którzy osiedli w stolicy niedawno. Są warszawiakami od swej dorosłości lub dwu pokoleń – co najwyżej
A czy Ty czujesz się warszawiakiem? Znasz swoje miasto? Czy masz okazje do jego poznawania? Czy patrzysz czasem na Warszawę jak turysta, dziwiąc się jej, zadając pytania, niespiesznie zwiedzając, czy tylko mijasz ją, patrząc zza szyb samochodu?
Być warszawiakiem - to znaczy nawiązać osobistą relację ze swoim miastem, odkryć je dla siebie i innych. Warto lepiej poznać i docenić stolicę.
Zapraszamy Was do popatrzenia na Warszawę w nowy, świeży sposób, także przez oko kamery. 
Niech miasto nie kojarzy się tylko z Zamkiem i Kolumną Zygmunta. Niech wiedza o Warszawie nie ogranicza się do legend, haseł z przewodników i sztandarowych punktów na szlakach turystycznych? Przecież młodzież warszawska może opowiadać o mieście po swojemu.

Warszawa-evening_panorama.jpg